IMPULS
Historie

historie_1
Taneční studio Impuls bylo založeno v roce 1975 a je tak jedním z nejdéle působících tanečních uskupení v České republice. Skupinu založil tehdy sedmnáctiletý Josef Prouza, který ji vedl neuvěřitelných 35 let. Dodnes příležitostně choreograficky vypomáhá Tomáši Polákovi a Michale Beranové, kteří po něm v roce 2010 štafetu Impulsu převzali. Za svou existenci získal Impuls nesčetné množství tanečních ocenění a bylo možné jej spatřit na mnoha tanečních přehlídkách a vystoupeních doma i v zahraničí, v televizních pořadech, filmech a seriálech. Za všechny uveďme alespoň film Šakalí léta, pohádku O svatební krajce, seriál Prima sezóna, britský seriál Britannia, kanadský seriál 12 Monkeys, americký seriál Genius, televizní pořady Boom, Na vlastní nebezpečí, Neshow, Bailando, Snídani s Novou, reklamu pro AquaPalace Čestlice či spolupráci s Lucií Vondráčkovou, Hanou Zagorovou nebo skupinou Holki.

1975 – 1982

Josef Prouza zakládá v Mnichově Hradišti TS Impuls, dva roky poté se soubor přesouvá do Prahy. Zcela neznámý soubor si postupně získává své renomé. S vedením souboru vypomáhá Josef Matoušek.

historie_2

1982 – 1991

Ve vedení souboru nahrazuje Josefa Matouška bývalá vrcholová gymnastka a stříbrná medailistka z LOH 1968 Bohumila Řešátková. Pod jejím vedením pohybová úroveň tanečníků rychle stoupá. V tomto období Impuls pořádá Prázdninové školy tance, díky kterým se výrazně vrývá do povědomí tanečníků z celé ČSSR. V roce 1985 probíhá první celovečerní představení k 10. výročí založení souboru v KD Krakov v Praze Bohnicích.

1991 – 1998

Ve vedení souboru po Bohunce Řešátkové vypomáhá Josefu Prouzovi Petr Šmíd. Po téměř kompletní obměně souboru se v roce 1993 Impuls zúčastní natáčení filmu Šakalí léta Jana Hřebejka a seriálu Prima sezóna Karla Kachyni. Po natáčení skupinu opouští všechny tanečnice a na krátkou chvíli se tak Impuls stává čistě pánským souborem čítajícím 12 členů. Toto zvláštní krátké období ukončí konkurz v roce 1994, kdy do souboru přichází spousta dlouhodobých skalních členů.

historie_3

1998 – 2010

Po odchodu Petra Šmída se stává vedoucím souboru Jiří Jirát, uměleckým vedoucím zůstává i nadále Josef Prouza. Fluktuace tanečníků se zpomaluje a kdysi převážně středoškolský soubor sestává především z vysokoškoláků a pracujících. Do souboru přichází noví externí taneční pedagogové Astrid Bernkopf, Magda Kalhousová, Pavla Šmerdová a Dora Hoštová.

2010 až 2018

Z vedení souboru po 35 letech odchází Josef Prouza a s ním i velká část zkušenějších tanečníků. Otěže souboru přebírá Michala Beranová a Tomáš Polák, pod jejichž vedením se postupně opět formuje zcela nový soubor. Významným milníkem je premiéra mimořádné choreografie Face to Face v roce 2013 a celovečerní představení „Trpaslíci na ramenou obra“ na konci roku 2014 k příležitosti vstupu do 40. sezóny. V roce 2015 Impuls zakládá v Praze taneční festival FreeFall se zaměřením na moderní scénický tanec. Klasický tanec vyučuje externí pedagožka Magdalena Bayerová a současný tanec Jakub Sedláček.

2018 až nyní

Vedení souboru přebírá Radek Lüftner. Klasický tanec nadále vyučuje Magdalena Bayerová a lektorský tým moderního tance tvoří externisté Anna Josephová, Ondřej Sochůrek a Jakub Sedláček.